IRSKO

Shodou dobrých okolností se nám Michal ocitl v Irsku - ve městě Limerick - na studijně-pracovní stáži. Tato část stránek bude věnována právě jeho pobytu tam.

Fotogalerie

AKTUALITY

Vzhledem k tomu, že se fotogalerie začíná rozrůstat a občas dopisuji popisky se zpožděním a občas dodatečně něco změním, tak jsem se rozhodl zavést zde sekci aktualit, kde vždycky napíšu, co jsem právě změnil či přidal, abyste vy, co vás to zajímá, měli lepší přehled a nemuseli vždycky hledat, jestli jsem už dopsal popisky u té či tamté galerie.
 • 1.11.2008 21:23:38 Nahrál jsem novou sadu fotek do smíšené galerie honosně nazvané Art (umění).
 • někdy na podzim Velká fotogalerie z dovolené, kterou jsme strávili zde v Irsku společně s našimi kamarády, co nás přijeli navštívit.
 • 27.7.2008 10:25:41 Přidána sumarizace dojmů i od mne (Stáňa) a samozřejmě záplava fotek
 • 17.4.2008 21:23:38 Přidány popisky ke galeriím: Lough Derg Way, Poprvé směrem k jezeru Lough Derg
  Přidáno video z lodě do galerie Výlet na jezero Lough Derg.
 • 14.4.2008 21:13:45 Přidány popisky k zatím poslední galerii: Jezero Lough Derg
 • 13.4.2008 23:20:55 Přidány 3 nové fotogalerie - zatím bez popisků
  Přidány popisky k fotogalerii St.Patrick's Day
 • 23.3.2008 17:21:12 Přidány popisky do fotogalerie 2008_03_16-Kerry
  Fotky cedulí byli nahrazeny originály v plné velikosti kvůli čitelnosti textu.


X

O Irsku

Nejprve chci vysvětlit, proč se doména těchto stránek jmenuje "Eire". Jde vlastně o slovo Irsko v irštině. Úplně správně je to "Éire".

Irsko je republika, oficiální název státu zní "Republic of Ireland". Jiná známá označení jsou: Zelený ostrov, Smaragdový ostrov.
Irská republika je členem Evropské unie od roku 1973.
Irsko je od 1.1.2002 členem Evropské měnové unie, oficiální měnou je zde euro.


Irská vlajka (z poloviny 19. století) je tvořena třemi svislými pruhy v barvách: zelená, bílá a oranžová. Zelená je barva irské katolické většiny, oranžová je barvou protestantů (podle Williama Oranžského, protestantského krále) a bílá barva reprezentuje potřebný prostor mezi oběma skupinami.

Celková rozloha země činí 70.282 km2.
Délka pobřeží je 1.448 km, zatímco délka hranic jen 360 km.
Největší vzdálenost mezi severem a jihem ostrova je 486 km, mezi východem a západem 275 km.
Nejvyšší hora: Carrauntoohil (1.041 m) - v pohoří Macgillycuddy's Reeks v hrabství Kerry.
Hlavní město: Dublin (irsky "Baile Átha Cliath") má 505.739 obyvatel a leží asi uprostřed východního pobřeží ostrova.
Další velká města: Cork (174.000 obyvatel), Galway (50.900 obyvatel), Limerick (75.400 obyvatel)
Nejdelší řeka je Shannon (386 km včetně ústí) - pramení v pohoří Cuilcagh Mountains v hrabství Cavan a protéká středem ostrova až k širokému ústí západně od města Limerick, kde se vlévá do Atlantického oceánu.

Celkový počet obyvatel Irské republiky je asi 4,25 milionu (sčítaní obyvatel z roku 2006)

V Irsku jsou dva úřední jazyky - irština a angličtina, přičemž irština je vždy uváděna jako první oficiální jazyk. Od roku 2007 se stane dokonce dalším z oficiálních jazyků EU. Irština (anglicky "Irish", irsky "Gaeilge") je indoevropský keltský jazyk a dnes se vyučuje povinně ve všech státních školách Irské Republiky. Jen 6% obyvatelstva Irské republiky je schopno plynně mluvit irsky a asi 10% irštině bez problémů rozumí.

Irské pití
Guinness - světoznámé irské černé pivo. Jde o zcela jiný typ piva, než známe od nás, tzv. "stout". Tak jako u nás je nejrozšířenějším typem piva ležák, v Irsku je jím stout. Stout je hořké chuti a mívá hustě krémovou pěnu. Vyrábí se ze silně praženého ječmenného sladu, což mu dodává vysloveně karamelovou, někdy až kávovou příchuť. Guinnes ovšem pochopitelně není jediným takovým irským pivem. Je pouze nejznámějším. Další významné pivovary jsou: Murphy's, Beamish.
Irská whiskey - od skotské se liší jednak písmenkem "e" v názvu (skotská se píše "whisky") a druhak počtem destilací. Zatímco skotská se destiluje dvakrát, irská zásadně třikrát. Její chuť je jemnější nejen díky tomu. Další rozdíl je totiž v tom, že zatímco slad na skotskou se suší v rašelinovém dýmu, irský nikoliv. Irové používají pouze čistý horký vzduch. Proto irská whiskey nikdy nemá onu kouřovou příchuť, jež je naopak typická pro whisky skotskou.
Irská káva - horká káva s irskou whiskey, cukrem a smetanou
Baileys - krémový sladký likér vyráběný z irské whiskey a smetany

Náboženstvtí: V Irské republice je necelých 90% obyvatel římskokatolického vyznání, 3% protestantů, 0,1% židovské víry a zbytek je bez vyznání.

Svatý Patrik (385 - 461)
Narodil se v jihovýchodní Británii (někde se ovšem místem narození úvádí Skotsko). V 16 letech byl přivezen do Irska jako otrok piráty, kteří se jej zmocnili v jedné z římských osad. Po nějakém čase z otroctví uprchl a po studiích v Galii se vrátil roku 432 jako misionář na irský ostrov. Prý proto, že se mu ve snu zjevily irské děti a prosily, aby se vrátil. Postupně se mu podařilo obrátit na křesťanství téměř celý ostrov tak mírumilovně, že se nedochoval záznam ani o jediném mučedníkovi. Svatý Patrik je jednou z mála náboženských postav uznávaných katolíky i protestanty.
Svátek sv. Patrika se stal nejoblíbenějším svátkem Irů, slaví se 17. března a to nejen v Irsku, ale také v USA, na Novém Zélandu a v mnoha dalších zemích. Oslavám vévodí zelená barva a černé irské pivo.

Arthur Guinness (1725 - 1803)
V roce 1759 založil slavný pivovar St James's Gate Guinness Brewery v Dublinu, před tím již vařil pivo v Leixlipu. Dnes je tento pivovar v Dublinu největším irským pivovarem a vůbec jedním z největších na světě. Dnes produkuje asi 83 milionů hektolitrů piva ročně. (To znamená asi 45,5 milionu piv denně!) Černé pivo značky "Guinness" se stalo doslova synonymem Irska.
I slavná Guinnessova kniha rekordů je pojmenována podle tohoto pivovaru. Její první vydání v roce 1954 totiž inicioval (a tedy celý projekt vymyslel) výkonný ředitel pivovaru Sir Hugh Beaver, jako příručku pro rozsuzování hospodských pří o tom, kdo je nejrychlejší, největší a podobně. :-)

Poštovní směrovací čísla: V Irsku nemají PSČ - jen v Dublinu :-)

Zdroj ... odtud jsem vytáhla to (dle mého mínění) nejzajímavější. Kdo by chtěl vědět více, nechť se např. tam jukne.