Druhá výprava na Mohérové útesy, tentokrát autem

15.3.2008


Tak jsme se odhodlali na tenhle víkend půjčit auto a vyrazit na nějakou tu autoturistiku..............Celá akce s půjčováním auta začala vlastně ještě před mým příchodem do tohoto domu. Postupem času byl zvolen pro akci právě tenhle víkend, protože 17.3. v pondělí je Den sv.Patrika a tudíž volno. Všichni jsme se shodli na tom, že se chceme podívat po Irsku na různá místa a pronájem auta pro 4 lidi nevyjde dráž (spíš levněji), než cestovat autobusem. A navíc můžeme stihnout navšívit více míst za kratší dobu. Původně jsem se k akci "Půjčování auta" moc nehlásil. Já jsem to nevymyslel a abych pravdu řekl, ani jsem úplně netoužil řídit auto po levé straně s volantem napravo. Nicméně jsem souhlasil, že můžu být jako druhý řidič v záloze. Tak jsme začali objednávat auto přes internet. Rozhodli jsme se, že dva dny budou stačit. Jako hlavní řidič měla být Maria, protože je starší 25 let, což mělo znamenat, že již není třeba platit zvýšené pojistné. Vyplnili jsme formulář, odeslali, a systém spočítal cenu okolo 100 Euro. To nám připadalo jako slušná cena, když člověk vezme v potaz ceny autobusů a začne je násobit čtyřmi. Vlastně pěti, protože je v současné době v tady na návštěvě sestra Sebastiana. To se však jednalo ovšem jen o jednoho řidiče a to nejmenší a nejlevnější auto. To znamená Opel Corsa, Renault Clio apod. Navrhnul jsem, že pro celodenní cestování v pěti lidech je to trochu malé auto a také jsme ještě zahrnuli druhého řidiče. Cena začalo nepříjemně stoupat ke 150 Euro, což už se nám moc nelíbilo. Začali jsme tedy experimentovat s webovým formulářem a zjistili, že věková hranice není 25, ale 26 let. Tudíž ji splňuji jen já. Vzhledem k tomu, že zvýšené pojistné znamená 25 Euro za každý den, v našem případě tedy celkem 50, jsem svolil, že to tedy zkusím. Rázem se otevřela možnost objednat i větší auto.

Tak jsme objednali auto velikosti "dvě - Toyota Avensis nebo podobné". Objednali jsme ho na sobotu na desátou hodinu do pondělí opět do deseti, což je přesně 48 hodin, takže dva dny. Vyvstala otázka, jak se v sobotu ráno dopravíme do půjčovny, která je vzdálená asi 8 km od našeho baráku. Diskuze se vyhrotila v pátek večer a zastánci názoru, že nejlepší bude objednat taxi, začali telefonovat na různé taxi služby za účelem zjistit, kolik by nás to stálo a především , jestli si můžeme objednat taxi pro 5 lidí. Na poprvé to nevyšlo, dispečer taxi po chvíli nevydržel vysvětlování a prostě zavěsil s tím, že má moc práce. Zkusili jsme další telefonní číslo a jiného telefonistu. Tentokrát nás po vysvětlení problému někam přepojili a po několika minutách čekání spojení vypadlo. I zkusil to druhý telefonista na první číslo. Rozhodli jsme se, že nemá cenu se ptát na cenu, ale musíme rovnou taxi objednat na půl desátou na ráno. To by se s náma mohli bavit. Tak náš telefonista sdělil čas a místo a než stačil říci, že potřebujeme velké taxi pro 5 lidí, tak dispečer opět zavěsil a znovu se nám nedařilo se dovolat neboť byla linka obsazená. Tak jsme si řekli, že ráno to když tak ještě zkusíme před odchodem na autobus ověřit. Ráno jsme pro jistotu rovnou vyrazili na autobus. Už jsme stáli na zastávce a v tom volali z té taxi služby, že auto je na cestě a zase dřív, než jsme se stačili zeptat, jestli je pro 5 lidí, tak zavěsil. Ale to už přijížděl autobus, tak jsme do něj nastoupili a jeli autobusem. A proč jsme vlastně chtěli jet taxíkem ? Protože autobusem jsme znali cestu jenom od nás do centra a navíc jsme přesně nevěděli, kde ta autopůjčovna je. Abych to zkrátil, jeli jsme autobusem a nakonec jsme půjčovnu našli.

V půjčovně nás již čekal ochotný pán. Ptal se, kdo bude řídit, tak říkám, že já. A jestli jsem už řídil na levé straně vozovky. Říkám, že ne. Tak mi dal vyplnit nějaký takový test s otázkami typu, která část auta je nejnáchylnější na poškození na úzkých silnicích, co mám udělat, když přijíždím na kruhový objezd atd... Když jsme dali hlavy dohromady, tak jsme to nějak vyplnili. Konečně jsme tedy dodělali papírování a pán se ptal, kam chceme jet. Řekli jsme, že na útesy, tak se trochu zhrozil. Začal mluvit něco o tom, že jsou tam úzké silnice a to auto, že je fakt velký a že je skoro nový. No, vylezli jsme ven, tam stál v podstatě nový (na tachometru 667km a na většině místech ještě nebyly odlepeny ochranné igelitové folie) Chevrolet Epica, 1,5 tuny těžká limuzína, šesti válec dvoulitr s výkonem 106 kW / 144 koní.

Od autopůjčovny jsme tedy vyrazili po dvouproudé široké silnici, takže nebyl v podstatě žádný problém. Zastavili jsme na foto Bunratty a pomalu jsem si začal na auto zvykat. Jak jsme se však začali blížit k pobřeží, tak se silnice začali zužovat až do té míry, kdy jsem musel jet levým kolem po levé čáře a pravým po pravé. A co je k horšímu, v Irsku obvykle nejsou u silnice příkopy, ale náspy spíše podobné zdem, které se tyčí hned za krajnicovou čárou a často jsou i kamenné. S takovouhle krávou na kolech to byla vysloveně lahůdka. Škoda, že nikdo nepořídil foto, bohužel mě to napadlo až pozdě. Nejlepší je, že na takové silnici klidně můžete potkat autobus. Ten už se však do svého pruhu samozřejmě nevejde, takže jediné řešení je zastavit stylem "opřu auto levým bokem o násep" a doufat, že to řidič autobusu zvládne. Komicky na těchto silničkách působí značky s omezením rychlosti na 100 km/h, přičemž na široké dvouproudovce je také povolená jen stovka. Ještě si vzpomínám na značku s omezením rychlosti na 80 km/h na sjezdu z dálnice, která je ovšem 20 metrů před STOPkou.

Nebudu to už protahovat, vše dopadlo dobře, tedy až na počasí, jak můžete vidět na fotkách. Celkem pršelo, ale i tak to byl docela povedený výlet. Fotky zmiňovaného auta jsou i v následujících dvou fotogaleriích.První zastávka - Bun

...

A to je naše auto

...

...

Sebastian a jeho ses

A to už je pláž v La

...

...

Sebastian a Maria, C


a zase já

zleva - Miriam (sest

...

...

...

Snaha vyfotit tříští

...

...

...

Tady se to snad i tr

...

A surfaři neúnavně s

...

...

a další surfař jde n

tam v té vlně skuteč

Vidíte ? Je tam...

...

...

Pták

...

Opět vlny

...

...

...

A to už jsou Cliffs

skupinka

Dnes foukalo směrem

...

...

Prostě irská klasika

...

...

Jak říkám, hladina A

...

Většinu doby pršelo,

...

...

Nemůžu si pomoct, al

...

...

...

Chris fotí jak o záv

...

...


Turistické zázemí, v

Nechoďte dále za tut

A to tam není ta ced

...

...

...

...

...

Tahle fotka se podle

Tady sice není kapka

...

...

Zde opět vyniká veli

Drzý pták klidně sed

a pak jsme zjistili

ale tady mu to docel

i když na něj prší