Autoturisitka v hrabství Kerry a národním parku Killarney

16.3.2008


Dnes jsme po dlouhém plánování vyrazili do oblasti hrabství Kerry a národního parku Killarney.........................Původní plán byl dojet do města Killarney (110 km), nakouknout do národního parku a pokračovat autoturistikou po okruhu zvaném Ring of Kerry. Hrabství Kerry se totiž rozkládá v podstatě na poloostrově a kolem dokola vede silnice, která vás údajně provede po spoustě zajímavých míst a výchozím bodem je v podstatě Killarney. V mapě je silnice okolo Kerry zakreslená poměrně tlustou čárou, tak jsme si říkali, že bychom to mohli i zvládnout, celý okruh totiž měří asi 170 km. V pondělí je ale volno a auto musíme vrátit do 10 hodin, takže nemusíme tolik spěchat domů.

Cesta do Killarney probíhala dobře. Nebyl téměř žádný provoz a dobrá silnice. Až těsně před Killarney jsme v nějakém menším městě chytli zácpu, protože se tam sjížděli lidi na nějaký koncert nebo co. A taky jsme tam trochu bloudili. První zastávku v národním parku jsme taky našli celkem v pohodě. Vyrazili jsme tam na krátkou procházku, která se mně osobně hrozně líbila, neboť vedla lesem, jak uvidíte na fotkách, a lesů je v Irsku silný nedostatek, takže to byla příjemná změna. A navíc tam bylo prostě krásně. Jenže jsem začínal tušit, že čas běží a že náš plán pravděpodobně nevyjde. Navrhl jsem tedy, že bychom mohli vyrazit, jestli chceme ještě někam dojet.Jinak mně by nevadilo se tam pár hodin procházet a pak jet domů. V parku Killarney jsou údajně desítky kilometrů pěších cest. Určitě se tam ještě vrátím je projít.

Vyrazili jsme tedy autem na okruh Ring of Kerry. Silnice byla úzká, zařízlá ve skále, klikatá a navíc byl docela provoz. Průměrná rychlost na prvním úseku určitě nepřekročila 40km/h. Často jsem musel téměř zastavit, protože jsem musel najíždět těsně ke skále abych se vyhnul protijedoucímu. Byl jsem z toho trochu naštvanej, tak jsem na volných a relativně rovných úsecích trochu víc šlapal na plyn a těch 144 koní přece jenom táhne... Spolucestující se po chvíli začali dožadovat zastávky, naštěstí jenom na foto, nikoli kvůli potížím s žaludkem, což se trochu divím. Ta silnice byla opravdu klikatá a auto se houpalo jedna radost. Jenže zastavit nebylo kde, až jsme po nějaké době narazili na odpočívadlo. A to stálo za to. Krajina tady je opravdu krásná a myslím, že fotky odsud se taky povedly, i když obloha byla šedá. Pobíhali jsme tam celkem dlouho, abysme si to užili a nakonec vyrazili dál. O 500 metrů dál bylo další odpočívadlo. Ale tam už jsme nestavěli. Cesta se poměrně vylepšila a my pokračovali do města Kenmare natankovat benzín a rozhodnout, co dál. Už se připozdívalo a my byli stále v podstatě na začátku okruhu. Rozhodli jsme se ještě kousek popojet, tak ještě asi 20 kilometrů pokračovali podél ústí zálivu směrem k volnému pobřeží. Zhruba polovina z těch dvaceti kilometrů však bylo skrz stavbu prakticky po štěrkové cestě a výhledy žádné, tak jsme to otočili a jeli zpátky do Kenmare a nejkratší cestou domů. I tak jsme nakonec měli za ten den najeto kolem 400km.

Cestou zpátky si chtěla Miriam zkusit řídit. Maskovala to za to, že si určitě chci odpočinout, ale měl jsem pocit, že si to chce hlavně zkusit. Moc se mi do toho nechtělo, ale nakonec jsem svolil. Sedla si za to sebevědomě, že to není poprvé, co bude řídit vlevo. Ale pravděpodobně to bylo poprvé, co řídila takhle silné auto. Odpíchla to z fleku tak, že téměř pískaly pneumatiky a na dvojku stihla přeřadit až v padesátce. Celkově to podle mě hnala dost do otáček - 80 km/h na trojku je podle mě docela dost. Ono to auto neřvalo (alespoň to nebylo slyšet vevnitř) a jelo krásně...Když jsme pak ale po nějaké době zastavili, bylo kolem auta cítit jakoby se něco pálilo. Mám podezření že při tom raketovém startu nestihla pořádně odbrzdit ruční brzdu. Ale jistě to nevím.
Pak si to ještě na chvíli vzal Sebastian na zkoušku, ale po chvíli říkal,že toho má plný zuby, tak že mi to rád přenechá. Zbytek cesty už jsem dořídil tedy zase já a v pořádku jsme dojeli zase domů.Pěkě mu to sluší u "

Takhle to vypadá u ř

takhle vzadu

...

První zastávka v nár

Pravděpodobně je mož

...

Hrad leží na břehu j

Dle turistického prů

...

...

Část naší výpravy

...

...

...

otvírací doba a zákl

Další popis - výjime

V průvodnci se mluví

za hradbami

...

...

...

Jezero Lough Leanne

...

Vrcholky hor v mrací

...

...

já a hrad Ross Castl

...

Mohlo by být zajímav

Mapa okolí jezera (o

...

hrátky s foťákem a b

tohle tónování se mi

Tohodle tónu dosáhnu

...

Tady to skoro vypadá

A takhle je to bez h

Sotva jsme vlezli do

Skoro prales

nebýt zpevněné cesty

Historické památky j

...

Tady jsem fotil ten

A tady další ohromný

Nejsem sám, kdo fotí

Opět výhled na jezer

...

...

Koukám, jak to pěk v

Miriam a Maria

...

...

Další zajímavý strom

miniostrůvek

...

Hrátky s makrem

...

...

...

...

...

zajímavě pokřivený s

...

...

a opět barvičky

Tenhle pes se k nám

...

...

...

A to už jsou fotky z

...

...

...

...

Takhle se ta silnice

Irský beran

Irská ovce

...

...

...

...

...

...

...

...

...

Chris

...

...

...

...

Sebastian a jeho ses

...

Tahle fotka se mi mo

Tahle taky, ale je n

...

...

...

Skupinové foto 1

Skupinové foto 2

Skupinové foto 3

Skupinové foto 4

A jedna momentka mom

...

Tady jsme definitivn

..

...

...

Malé občerstvení na